Our product range includes a wide range of ajrakh digital print saree with printed contrast blouse, aura cotton silk saree, latest party wear saree, soft mul mul cotton saree, heavy mul based cotton saree and kalyani cotton silk saree.













₹ 799 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With blouse piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
*New Launching*
*Ajarakh Collection *
Ajrakh Digital Print Muslin fabric Saree With very soft in texture.. Light weight Silk Fabric with a rich glaze .
*Ajrakh Digital Print Border with Ajrakh Rich Pallu With Contrast Blouse*
*Only @ 799/-* Only
Singles Available
Ready Stock
Our Saree Can Fix Your Outfit…








₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Make | Hand Made |
| Wash Care | Dry clean |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |












₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Color | Pink |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
| Occasion | Casual |
*New Design Launch*
*Saree Fabric* - Plain Linen
*Work* - Digital Print.
*Saree length* - 6.30 Meter (With Digital Blouse)
*Blouse Fabric* - Plain Linen with digital print
*Rate* - 550/-





₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Print and Pattern | Kalamkari Print |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Fabric Count | 60x60 |
| Craft Type | Kalamkari Prints |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With Blouse |
| Saree Length | 6.3 m |
| Occasion | Casual Wear |
| Brand | Mahant creation |
| Wash Care | Handwash |
New arrivals
Fabric Details -. *mul mul soft Cotton ikkat print* with Pom Pom border
Blouse :-running blouse
Rate- 549/-
Book fast
Full set ready
Single also
*We always trust in quality*
Ready stock










₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Print and Pattern | Kalamkari Print |
| Fabric Count | 80x72 |
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Pattern | Printed |
| Craft Type | Ajrakh Print |
| Saree Length | 6.3 m |
| Country of Origin | Made in India |
*New Arrivals*
*Fabric : Heavy mul base cotton silk saree with beautiful bandhani printed and golden zari patti border*
*Blouse : running butti printed*
*Price :- 599 only*
*Single Available*
*Ready Stock*
*We Always Trust in Quality*








₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Pattern | Printed |
| Make | Machine Made |
| Wash Care | Machine wash |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |











₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Silk |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Weaving |
| Print Type | Digital Print |
| Color | Green |
| Brand | Mahant creation |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |












₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Print Type | Digital Print |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Formal Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
*BEST SELLER*
New saree from ak in beautifull concept of BATIK PRINTES.
SHIBORI COTTON (PREIMUM EDITION)
Quality- soft pure chanderi cotton saree with block printed shibori butta allover and block print seprate short pallu.
Allover batik block print with hand block pallu.
Cotton tassles on pallu.
Blouse - pure cotton block print blouse perfectly designed for saree.
Rate - 1000
Saree- 5.5 meters.
Blouse- 1 meter.
Top Perimum quality






₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Cotton Silk |
| Color | Red |
| Saree Length | 6 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse |
| Style | Traditional Saree |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Border Designed |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Silk |
| Country of Origin | Made in India |
*NEW RATE*
New Beautifull Designed catalogue
*Voilet - Digital*
Quality- Soft Crepe Silk Saree with all Floral Digital style Print & Lehriya Jacquard Border.
Blouse- Running Blouse.
Rate - 550
Full length 6.30 meters.
_Top quality from_











₹ 1199 / PieceGet Latest Price
| Work | Printed |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Wedding |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
.*WE ARE COMING WITH TOTALLY NEW CONCEPT PREMIUM IKKAT COTTON SAREE*
*IKKAT COTTON*
*Fabric:*
Premium soft ikkat cotton saree with traditional weaving pattern on pallu and all over weaving pattern and fancy tassels with running blouse piece
*Rate - 1199/- only*
Ready stock available
*Premium Quality Assured sured*








₹ 499 / PieceGet Latest Price
| Print Technique | Hand Block Batik |
| Fabric | Cotton |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Print Type | Block Print |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
*MAHANT CREATION*
*TOP TRENDING*
New batik printed cotton crape saree from ak.
batik beauty.
Quality- soft cotton crape saree zari woven pattu border.
Batik style prints.
Blouse- running cotton crape blouse.
Rate - 499
Full length 6.30 meters.
Top trusted quality







₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Pattern | Printed |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Cotton |
| Make | Hand Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |


Savaj Milan Ashokbhai (CEO)
Mahant Creation
Ground Floor, 307, Satyanarayan Society, Near Murgha Kendra,Kapodra, Surat - 395010, Gujarat, India










