Prominent & Leading Manufacturer from Surat, we offer pure silk paithani saree, pure silk saree, pure soft kanchipuram silk saree, kanjivaram silk sarees exporters, pure kanchipuram soft silk saree and pure kanchipuram 9 yards sarees.












βΉ 1450 / PieceGet Latest Price
| Saree Style | Maharani |
| Fabric | Silk |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Wedding |
| Color | Multicolor |
| Brand | Mahant creation |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 0.80 MTR |












βΉ 1550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Silk Type | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Super hit
Pure silk sarees
FABRIC:-PURE SOFT GOLD ZARI KANCHIVRAM CHANDCOR PAITHANI SILK
AND CONTRAST KADIYAL BODER AND HEAVY MINA ZARI WEAVING PALLU
Blouse - contrast brocket
Price=1550/-rs
%Best Quality
%Full Guarantee
This saree's not replica
Not champion
Only for originality












βΉ 1550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Weaving |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Wedding Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Super hit
Pure silk sarees
FABRIC:-PURE SOFT GOLD ZARI KANCHIVRAM PAITHANI SILK
AND CONTRAST KADIYAL BODER AND HEAVY MINA ZARI WEAVING PALLU
Blouse - contrast
Price=1550/-rs
%Best Quality
%Full Guarantee
This saree's not replica
Not champion
Only for originality












βΉ 1299 / PieceGet Latest Price
| Saree Type | Soft Silk |
| Zari Type | Pure Gold Zari |
| Color | Red |
| Pattern | Weaving |
| Work | Zari Woven |
| Weaving Type | Powerloom |
| Silk Type | Kancheepuram Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
Super hit
Pure silk sarees
NEW COLOUR ADD
FABRIC:-PURE SOFT KANCHIVRAM GOLD ZARI SILK
AND BIG BODER AND HEAVY MINA ZARI WEAVING PALLU
Blouse -ranning
Price=1299/-rs
%Best Quality
%Full Guarantee
This saree's not replica
Not champion
Only for originality








βΉ 699 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Brand | Hari enterprise |
| Country of Origin | Made in India |
*Saree Collection*
Kanjivaram beauty, crafted for your special day
*Saree*
Saree fabric : Kanjivaram
Saree work : Zari Weaving Work
Saree length : 5.5 meter
*Blouse(Unstitched)*
Blouse Fabric : Kanjivaram
Blouse work : Zari weaving Work
Blouse Length : 1Meter
*Package Contain : Saree, Blouse*
Weight : 0.850 kg
*Rate : 699*
#kanjivaramsaree #kanjivaramcollection #indianweddingoutfit #silksaree #weddingsaree #sareecollection #trendingcollection #sareestyle #weddingwear #ethnicwear #sareediaries #heritageweaves #kanjivarambride












βΉ 1550 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Brand | Mahnat creation |
| Country of Origin | Made in India |
Super hit
Pure silk sarees
FABRIC:-PURE SOFT KANCHIVRAM PETHANI SILK
ORIGINAL PURE ZARI WIWING AND SINGAL MUNIYA BODER HEAVY MINA ZARI WEAVING PALLU
2-blouse
(1)-Blouse - brocket
(2)-blouse-embroidery work
Price=1550/-rs
%Best Quality
%Full Guarantee
This saree's not replica
Not champion
Only for originality












βΉ 1699 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Bridal wear |
| Color | Multicolor |
| Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
Super hit
Pure silk sarees
FIRST TIME EXCLUSIVE NEW COLLECTION
9 YARD SAREE
FABRIC:-PURE SOFT KANCHIVRAM PETHANI SILK
ORIGINAL PURE ZARI PEACOCK DESIGN AND MINAKARI MUNIYA BODER AND HEAVY MINA ZARI WEAVING PALLU
Blouse - BROCKET
Price=1699/-rs
SAREEE LENGTH—9 MITER
%Best Quality
%Full Guarantee
This saree's not replica
Not champion
Only for originality













βΉ 1399 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Brand | Mahant creation |
| Country of Origin | Made in India |
*New Launching *
Fabric : *Pure silk sarees*
*Pure Kanchipuram sarees*
*Full body weaving saree*
*Price : 1399/-rs only*
*Wedding Special Collection*
Blouse : RUNNING PLAIN ZARI BORDER
18–different color.












βΉ 1400 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Wedding Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Temple border saree |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Fabric | Silk |
| Embellishment | Real Zari Gold |
| Make | Machine Made |
| Brand | Mahant creation |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |








βΉ 750 / PieceGet Latest Price
| Color | Sky blue |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |












βΉ 1399 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Plain |
| Occasion | Wedding Wear |
| Silk Type | Kancheepuram Silk |
| Color | Red |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Brand | Mahant creation |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 1 mtr |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
*New Launching *
Fabric : *Pure silk sarees*
*Pure Kanchipuram sarees*
*Full body weaving saree*
*Price : 1349/-rs only*
*Wedding Special Collection*
Blouse : RUNNING PLAIN ZARI BORDER
18–different color.


Savaj Milan Ashokbhai (CEO)
Mahant Creation
Ground Floor, 307, Satyanarayan Society, Near Murgha Kendra,Kapodra, Surat - 395010, Gujarat, India









