Our range of products include vichitra silk saree, vichitra silk fancy saree, ladies pure soft vichitra silk saree, vichitra two ton silk saree, pure soft vichitra silk saree with weaving boarder and premium vichitra soft silk saree.













₹ 1200 / PieceGet Latest Price
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Dry clean |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Silk |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Presenting you most beautiful
Saree collection*
*Fabric details*
*SAREE FABRIC -* Vichitra silk
*SAREE LENGTH-* 5.50 Mtr
*SAREE WORK-* Zari work with stone work
*BLOUSE FABRIC-* Vichitra silk with embroidery work
*BLOUSE LENGTH-* 0.80 Mtr with both side work
*Classic and elegant, this saree will be a perfect addition to your ethnic wardrobe, offering a soothing and pretty wibe the adornment of seqwance work makes it impeccable*
*NEW RATE - 1200 /-*
*READY STOCK *






₹ 999 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Vichitra silk saree |
| Design | Zari |
| Occasion | Party wear |
| Color | 06 colours |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Pattern | Border |
| Brand | MAHANT CREATION |
| Blouse Fabric | Embroidery work |
| Blouse Stitch Type | Stitched |
| Shipment Mode | Air/Cargo |




₹ 649 / PieceGet Latest Price
| Fabric Type | Cotton Silk |
| Pattern | Plain |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | 4 colour |
| Blouse Type | Unstitched |
| Work | Plain |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Mahant collection |
| Silk Type | Vichitra silk |
| Traditional Name | Banarasi Silk |




₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Color | 04 colour |
| Brand | MAHANT CREATION |
| Traditional Name | Vichitra silk saree |
| Work | Embroidery work, boarder, and stone work |
| Saree Length | 5.40 mtr |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Set Content | With blouse piece |




₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Color | 4 color |
| Brand | MAHANT COLLECTION |
| Traditional Name | SOFT VICHITRA SAREE |
| Work | PLAIN |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Silk Type | silk |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 1100 / PieceGet Latest Price
| Color | Red |
| Brand | MAHNAT CREATION |
| Work | Golden sequence work |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Silk Type | Vichitra Silk |
| Occasion | Party Wear |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine wash |
| Blouse Length | 0.80 MTR |
| Set Content | With Blouse Piece |





₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Occasion | Party Wear |
| Work | Embroidery |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | 05 colours |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Brand | MAHANT CREATION |
| Blouse Fabric | satin banglori |
| Blouse Length | 0.80 MTR |
| Wash Care | Machine wash |
| Make | Machine Made |


Savaj Milan Ashokbhai (CEO)
Mahant Creation
Ground Floor, 307, Satyanarayan Society, Near Murgha Kendra,Kapodra, Surat - 395010, Gujarat, India





