Leading Manufacturer of new party wear mother daughter combo lengha saree, pure soft viscose crape silk saree, pure viscose georgette saree, satin embroidery work saree, viscos georgette saree and manufacturer viscos georgette saree from Surat.









₹ 2100 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Work | Sequence Work |
| Pattern | Embroidered |
| Occasion | Party wear |
| Color | Blue |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
*NEW DESIGNER PARTY WEAR LAHENGA SAREE WITH STICH BLOUSE WITH EMBROIDERY WORK*
*MOTHER DAUGHTER COMBO*
* FABRIC DETAILS*
*LAHENGA SAREE FABRICS* : HEAVY GEORGETTE FABRIC AND 4 MTR FLAIR
*EMBROIDERY BELT*
*( FULL-STICHED)*
*LEHENGAS SAREE INNER*:MICRO COTTON
*BLOUSE FABRICS*: HEAVY NET WITH EMBROIDERY SEQUENCE WORK
*( STITCHED )*
*MOTHER SIZE*: 42XL FREE SIZE
*DAUGHTER SIZE*: 3-6 YEAR
*DUPATTA FABRICS:* HEAVY GEORGETTE RUFFLE WORK
*(DUPATTA SIZE 3.10 MT)*
*MOTHER PRICE 2349/-*










₹ 1140 / PieceGet Latest Price
| Work | Weaving |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Color | Red |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
Catalog ~ Parrot Silk
Pure soft Viscose Crepe silk fabric with jacquard bird figure design all over with pallu running blouse
Partywear trending saree
Rate - 1140/- only
*Fabric is pure and too soft*
#parrotsilksaree
#puresaree
#partywearsaree








₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Fabric Type | Poly Georgette |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.5 m |
| Brand | Mahant creation |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |
New Arrivals
Pure Viscose Georgette Saree With Fancy Zari & Fancy sattin Border With Fancy Viscose Jecquard Blouse
Price:- 599/- fix price
Full Ready Stock








₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Work | Gota Work |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Party Wear |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Make | Machine Made |
| Blouse Fabric | Satin |
| Wash Care | Dry clean |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Occasion | Casual Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Pattern | Embroidered |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Saree Length | 6 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Hand Made |










₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Fabric Type | Poly Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.5 m |
| Craft Type | Fancy Prints |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
New Arrival
Best Selling Product
Viscose Georgette Saree With running Viscose Georgette Weaving Blouse
Price 850/- fix price
Ready Stock Available









₹ 1250 / PieceGet Latest Price
| Color | Multiple colours |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Blouse Fabric | Georgette |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
*Pure Viscsose saree with Ready made blouse*
*Saree Jacqurad border pattern with contrast readymade blouse*
*Blouse 38 size upto 42"*
*Rate 1250/- only*
#partywearsaree
#puresaree
#viscosesaree




₹ 999 / PieceGet Latest Price
| Fabric | Georgette |
| Set Content | With blouse piece |
| Occasion | Casual Wear |
| Blouse Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Color | Red |
| Saree Length | 5.2 m |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Hand Made |
New Arrivals
Pure Viscose Georgette Saree With Fancy Zari & Fancy Jacquard Border With Fancy Viscose Jecquard Blouse
Price:- 999/- Only
Full Ready Stock
#viscosesaree
#fancysaree
#sareetrend
#sareelove





₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Work | viscose |
| Fabric | Georgette |
| Print or Pattern | Checks |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With blouse piece |
| Fabric Type | Poly Georgette |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6 m |
| Craft Type | Digital Prints |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
New Arrival
Best Selling Product
Viscose Georgette 4D Dying Concept Saree With Running Blouse
Price 699/- Fix Price
Ready Stock









₹ 1599 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Occasion | Festive Wear |
| Pattern | Embroidered |
| Color | Blue |
| Wash Care | Dry clean |
| Make | Machine Made |
| Do You Fulfill Sample Orders | Yes |
New arrivals
self khadi
Pure soft Viscose Khadi fabric with jacquard bird figure design all over with running blouse
Partywear trending saree
Rate -1599
Fabric is pure and too soft











₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Pattern | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 5.5 m (separate blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
Catalog ~ soft Silk
Pure soft Viscose Khadi fabric with jacquard bird figure design all over with running blouse
Partywear trending saree
Rate - 1300/-
*Fabric is pure and too soft*
#parrotsilksaree
#puresaree
#partywearsaree








₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Cotton Type | Pure Cotton |
| Craft Type | Ajrakh Print |
| Pattern | Printed |
| Saree Length | 6.3 m |
| Set Content | With Blouse |
| Occasion | Formal Wear |
| Brand | mahant creation |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Length | 1 MTR |
| Blouse Fabric | Cotton |
*NEW ARRIVAL*
*Description-Heavy pure viscoses saree with zari linings and floral print and gold denting zari border all over sarees attached with perfectly matched pallu & blouse peice*
Saree cut- *6.30mts.*
*Rate-850 no ret no less/-*
*Top Quality Gauranted.*












₹ 1299 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Work | Jacquard |
| Color | Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
Pure viscose weaving jacquard saree with pure viscose matching blouse
Saree already full demanded best quality
*Rate - 1299/- price
#saree
#sari
#fancysareeNew arrivals












₹ 1249 / PieceGet Latest Price
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Work | Weaving |
New arrivals
Pure viscose weaving jacquard saree with pure viscose matching blouse
Saree already full demanded best quality
*Rate - 1249/- price
#saree
#sari
#fancysareeNew arrivals







₹ 1399 / PieceGet Latest Price
| Work | Weaving |
| Color | Brown |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
Pure soft Viscose dola Crepe silk fabric chit pallu saree with cow zari border pattern and with viscose dola blouse
Rate:-1399/-
#pure crape saree









₹ 1699 / PieceGet Latest Price
| Set Content | With Blouse Piece |
| Print Type | Digital Print |
| Fabric | Pure Chiffon |
| Color | Blue |
| Occasion | Party Wear |
| Brand | Mahant creation |
| Blouse Fabric | Chiffon |
| Wash Care | Dry clean |
| Blouse Stitch Type | Unstitched |
| Craft Type | Printed |
New Catalogue
Pure and premium.
Pure viscose chiffon sarees with zari chex weaving pattern all over. Double Padded dyeing process all over with intricate zari design lace all over.
With a beautiful contrast blouse with embroidery.
1699/-
Ready to ship




₹ 1400 / PieceGet Latest Price
| Work | Zari Work |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Occasion | Party Wear |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Country of Origin | Made in India |
New arrivals
Pure viscose Chinnon saree with beautiful blooming color shaded pair with viscose Russian jacquard blouse
Saree original same as pic
Rate 1400/- only
#purechinnon
#partywearsaree
#fancysaree
#saree












₹ 699 / PieceGet Latest Price
| Style | Printed |
| Silk Type | Dola Silk |
| Color | Pink |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
super hit design
New tranding lace Patti
Super hit flower desine
With super hit lace work boder
Super Dola silk saree
With running blouse
*Total color
*Rate 699 no less
Book fast












₹ 799 / PieceGet Latest Price
| Work Type | Printed |
| Pattern | Kalamkari |
| Occasion | Casual Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Blouse Type | Unstitched |
| Color | Red |
| Set Content | With Blouse Piece |
| Work | Weaving |
| Country of Origin | Made in India |
New Catalogue
Pure *_Dola viscose sarees_*.
Description - Dola Viscose sarees with Premium viscose zari patta border and beautiful digital print all over the saree with tassels attached.
Blouse - as shown in videos.
. *_799_*
Ready to ship









₹ 1399 / PieceGet Latest Price
| Work Type | Thred work |
| Pattern | Weaving |
| Work | Zari |
| Blouse Type | Unstitched |
| Occasion | Party Wear |
| Saree Length | 6.3 m (with blouse piece) |
| Country of Origin | Made in India |
| Saree Type | Mysore Silk |
| Fabric | Tussar Silk |
| Silk Type | Banarasi Silk |
Onam special
Pure soft Viscose dola silk fabric chit pallu saree with elegant zari border pattern and with viscose repiar weaving blouse
Rate:-1399/-
#puredolasilk


Savaj Milan Ashokbhai (CEO)
Mahant Creation
Ground Floor, 307, Satyanarayan Society, Near Murgha Kendra,Kapodra, Surat - 395010, Gujarat, India


















